Payzee'ye Hoş geldiniz!

Payzee ödeme API’si, Internet üzerinden ödeme kabul eden tüm işyerlerinin ihtiyacına cevap verecek şekilde, oturum bilgisi tutmayan (stateless) Restful servis odaklı bir mimaride geliştirilmiştir. Birleşik Ödeme'nin sunduğu sunucu taraflı programlama diline uygun istemciler (client) ile çok kolay entegre olunabilir. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Dijital Başvuru ve Katılım (Onboarding)

Birleşik Ödeme işyeri ve alt işyeri edinim süreçlerini “dijital” ve “otomatik” olarak yönetmektedir. İşyerleri, iş ortakları ve pazaryeri firmalar için tam kontrol sağlanmaktadır.

Online ortamda başvuruda bulunabilir, başvuru evraklarını yükleyebilir, yüklenen evrakların inceleme ve doğrulama statülerini servisler aracılığıyla sorgulayabilir ve başvurusu başarılı olarak tamamlanmış işyerleri ve alt işyerlerinin bilgilerinin doğrulamalarını sağlayabilirsiniz.

Onboarding sistemi Ana işyeri ("Head") ve Alt işyeri ("Reseller") olmak üzere iki ana unsurdan oluşmaktadır.

Dijital Başvuru için öncelikle Ana işyeri (Head) kullanıcısı oluşturulmalıdır.

Onboarding API servislerini kullanmak için "Bearer Authentication" yapılması gerekmektedir. Teknik dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

Onboarding API ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Payzee Entegrasyonu

Onboarding API servislerini kullanmak için "Bearer Authentication" yapılması gerekmektedir. Teknik dökümana buradan ulaşabilirsiniz.

Entegrasyona başlarken test ortamında üye işyeri ve kullanıcı tanımlarınız yapıldıktan hemen sonra entegrasyon için gerekli bilgiler (e-mail, password, hashPassword) kayıtlı olan e-posta adresine otomatik olarak iletilecektir.

Entegrasyon metoduna karar vermek

Ortak Ödeme Formu: Eğer işletmenizin amacı hızlı ve kolay bir şekilde ödeme almaya başlamak ise Payzee ödeme formunu tercih edilebilirsiniz. Ön yüz kontrolleri, BIN sorgulama, Taksit Sorgulama, 3D Secure ile ödeme, Kart saklama, Saklı Kart ile işlem yapma entegrasyonları için ek sorgu yapmaya gerek kalmadan tek bir entegrasyon ile işlemler tamamlanır. İşyeri bazında 3D Secure zorunluluğu, NonSecure maksimum işlem tutarı ve Kart saklama açma kapama yönetimi Payzee Kontrol Paneli'nden kolayca düzenlenebilir. Üye işyeri tasarımına göre ortak ödeme formu pop-up veya iFrame içerisinde yüklenebilir.

API: Üye işyeri kendi ödeme formunu kullanır. Bu entegrasyonda Payzee servisleri üye işyeri ödeme formunun arkasında çalışır. İstenilen servisler iş modelinin ihtiyacına göre entegre edilebilir.

Onboarding API ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Entegrasyon sürecinde dikkat edilecek noktalar

  • 3D Ödeme işlemleri asenkron gerçekleşmektedir. İşlem sonucu parametrede belirttiğiniz url adreslerine yönleenecektir. İşlem başarılı olması durumunda okUrl, başarısız olması durumunda failUrl sayfasına yönlenecektir.
  • Herhangi bir sebepten ötürü cevabı ulaşmamış bir işlemın durumunu öğrenmek için Ödeme Sorgulama servisini kullanabilirsiniz.
  • İptal/İade işlemi yapmak için Payment servisini kullanabilirsiniz; txnType alanını (iptal için "Void" , iade için "Refund" şeklinde) doldurmanız gerekir. İptal/İade servisine ayrıca buradan ulaşabilirsiniz.
    • Provizyon tarihi aynı gün ise "Void" (iptal), provizyon tarihi geçmiş bir tarih ise "Refund" (iade) gönderilmelidir.

Canlı ortama geçiş

Canlı ortam entegrasyon bilgileri test ortamından farklıdır. Canlı ortamda kaydınız gerçekleştikten sonra entegrasyon bilgileri kayıtlı e-posta adresine otomatik olarak iletilecektir.

  • Geliştirmeler tamamlandıktan sonra ödeme adımlarınızı, test kartları ile tüm durumlar için test ediniz.
  • Payzee servislerinden dönen ve olabilecek tüm hataları karşılayacak şekilde kodunuzu düzenleyiniz.
  • Sonuç sayfanızın Payzee'den gelen yanıtı yorumlayabiliyor olmasına dikkat ediniz.
  • Hassas olmayan dataları ve yanıtları loglamaya dikkat ediniz.
  • Entegrasyonunuzun son kullanıcılar için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile uyumlu olmasına dikkat ediniz.

Herhangi bir sorunuz olması durumunda payzee-support@birlesikodeme.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.